Open main menu Close main menu

Staff directory

Our staff come from many different backgrounds and have a wide range of experience, knowledge and research interests. Find out more about their areas of expertise and how to contact them.

Staff results:
Nasyitah Abd Aziz
Research Assistant
Daniel Achonwa
International Relationship Coordinator
Marketing
Dr Nigel Adams
Associate Professor
School of Environmental and Animal Sciences
Mathew Adams
Computer Systems Engineer
Information Technology
Rahwa Adhanom
Student Support and Scholarships Advisor
Student Support and Scholarships
Jo Adlam
Health and Safety Manager / Human Resources Business Partner, Health and Safety; Health and Safety Manager / Human Resources Business Partner, Human Resources Business Partner, Human Resources
Health and Safety - Human Resources
Tahera Afrin
Lecturer
School of Community Studies
Dr Glenn Aguilar
Senior Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Riza Aguilar
Team Leader
Te Korowai Kahurangi
Molia Alama
School Administration Assistant
School of Applied Business
Ioane Aleke Fa'avae
Academic Development Lecturer - Pacific
Pacific Centre
Litia Aleni
External Advisory Support (Poly Emp)
School of Bridgepoint
Sadegh Aliakbarlou
Senior Lecturer
School of Building Construction
Brian Allen
Lecturer
School of Trades and Services
Cynthia Natalia Almeida
Postgraduate Academic Administrator
Duaa Alshadli
Senior Lecturer
School of Building Construction
Dr Bede Ravindra Amarasekara
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Saeideh Aminian
Lecturer
School of Community Studies
Inger Andersen
School Business Administrator, School of Trades and Services; School Business Administrator, School of Trades and Services
School of Trades and Services - School of Trades and Services
Helen Anderson
Research Supervisor
School of Community Studies
Guy Anderson
Lecturer
School of Trades and Services
Brett Andreassen
Technicians Manager
Mataaho
Deacon Andrews
Kaihautu
Māia
Abigail Ansell
Examination Supervisor
Chardanay Apikolo
Assistant - Library and Information
Library
Russell Archer
IT Resource Coordinator
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Laurence Arcus
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Iman Ardekani
Associate Professor
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Christine Ardern-Roumagere
Administrator - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Paula Arkensteyn
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint; Examiner, Examiner Trainer, Lecturer - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint - School of Bridgepoint
Tommy Atkins
Lecturer
School of Trades and Services
Lakshan Attanayake
Lecturer Accounting
School of Applied Business
Ingrid Atvars
Lecturer
School of Building Construction
Linda Aumua
Head of School, Healthcare & Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Irene Ayallo
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Diana Ayling
Senior Lecturer
Te Puna Ako
Dr. Joseph Aziz
Senior Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Lee Baglow
Head of School, Trades & Services
School of Trades and Services
Momen Bahadornejad
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Sam Bahmani
Lecturer
School of Building Construction
Reza Bahmanzad
Specialist
Enrolment Processing
Intan Bahri
Lecturer
School of Building Construction
Chantal Baker
Lecturer, School of Bridgepoint; Lecturer, School of Community Studies
School of Bridgepoint - School of Community Studies
Caroline Baker
Lecturer Social Practice - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Anura Bakmeedeniya
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Marleen Baling
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Pat Ball
Lecturer
School of Bridgepoint
Sarah Bampton
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Trent Barclay
Lecturer
School of Trades and Services
Dr Bashar Barmada
Academic Programme Manager
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Kate Barry
Academic Programme Manager
School of Healthcare and Social Practice
Ashutosh Basnyat
Access Learning Advisor
Learning and Achievement
Ma. Christina Basobas
Specialist
Timetabling Office
Anna Bassett
Lecturer
School of Community Studies
Kathe Ute Becker
Academic Programme Manager
School of Building Construction
Albert Beeming
Security Manager
Infrastructure Operations
Monique Bell
Student Support and Scholarship Manager
Student Success
Susan Bennett
Head of School - Computing, Electrical and Applied Technology
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Daisy Bentley-Gray
Pacific Academic Development Lecturer
Pacific Centre
Sacha Berger
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Jaqueline Berman
Micro-credential Operations Coordinator
Industry Workforce
Dr Terri-Ann Berry
Associate Professor
School of Building Construction
Roger Birchmore
Senior Lecturer
School of Building Construction
Pauline Bishop
Senior Lecturer
School of Community Studies
Dr Dan Blanchon
Head of School, Environmental & Animal Sciences
School of Environmental and Animal Sciences
Dianna Bluck
Career Development Consultant
Industry Workforce
Marion Blundell
Te Puna Waiora Manager
Student Success
Dr Mirjana Bogosanovic
Academic Programme Manager
School of Computing, Electrical and Applied Technology
George Borich
Maintenance Officer
Infrastructure Operations
Kambiz Borna
Lecturer
School of Building Construction
Ivan Borota
Computer Systems Engineer - Apple
Information Technology
Kveta Boruvkova
Senior Administrator
Enrolment Processing
Kirstin Botha
Clinical Placement Coordinator - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Sacha Bouwmeester
Practice Nurse
Student Wellbeing
Simon Bowyer
Library Services Assistant
Library
Richard Boynton
Lecturer
School of Trades and Services
Dr Matthew Bradbury
Associate Professor
School of Architecture
Mark Bradley
Network Engineer
Information Technology
Dan Brady
Director - Enrolments & Academic Operations, Operations; Director - Enrolments & Academic Operations,
Operations
Stephen Brebner
Resources Specialist, Print & Electronic Acquisitions
Library
Dr Geoffrey Bridgman
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Andy Brien
Computer Support Engineer
Information Technology
Amy Brockbank
Coordinator - Te Puna Waiora
Student Wellbeing
Jacqueline Brodie
Senior Administrator
Enrolment Setup
Kristine Brothers
Finance Manager - Te Pukenga, Office of the Chief Executive; Director - Business Performance, Finance
Office of the Chief Executive - Finance
Bevan Brown
Computer Systems Engineer
Information Technology
Hadley Brown
Research Contracts Specialist
Gabrielle Brown
Marketing Specialist
Marketing
Dr Katherine Bruffy
Head of School, Community Studies and Bridgepoint
School of Community Studies
Ian Brunt
Lecturer
School of Trades and Services
Jeanette Budgett
Senior Lecturer
School of Architecture
Nadia Bulanova
International Student Advisor
International
Emily Burden
Student Technician, Technician - Animal Husbandry
School of Environmental and Animal Sciences
Katie Burton
Lecturer
School of Creative Industries
Hugh Byrd
Adjunct Professor
School of Architecture
Vanessa Byrnes
Head of School, Creative Industries
School of Creative Industries
Rachel Caddy
Team Leader Copy Centre
Copy Centre
Tia Caffery
Quality Administrator, Te Korowai Kahurangi; Exam Invigilator, ; Pool Temp,
Te Korowai Kahurangi
Untaka Cai
Asset Coordinator
Infrastructure Operations
Dr Kristie Cameron
Senior Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Trude Cameron
Unification Implementation Lead
Office of the Chief Executive
Darlene Cameron
Te Pou Manawa
Māia
Keith Campbell
Computer Systems Engineer/Workstation Configuration
Information Technology
Prof Martin Carroll
DCE - Academic
Office of the Chief Executive
Lindy Carter
Lecturer, Waitakere Campus
School of Bridgepoint
Donna Cavell
Team Leader Access4Success Disability Service
Learning and Achievement
Otilia Cenan
School Business Administrator
School of Environmental and Animal Sciences
Ted Chai
Lecturer
School of Building Construction
Joseph Chalmers
Contractor
School of Building Construction
Dr Sofia Chambers
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Luban Chan
Lecturer
School of Building Construction
Ruby Chan
Specialist
Enrolment Processing
Keith Chan Chui
Security Team Leader
Infrastructure Operations
Prabhat Chand
Senior Lecturer
School of Trades and Services
David Chaplin
Lecturer
School of Architecture
Hussein Charaniya
Senior Administrator
Enrolment Processing
Aurora Chen
Lecturer
School of Building Construction
Judy Cheng
Specialist
Enrolment Processing
Louvendran Chetty
Financial Accountant
Finance
Shafquat Chishti
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Abha Chitalia
Academic Advisor
Te Puna Ako
Raymond Chiu
Technician
Mataaho
Colleen Chong
Tutorial Assistant
School of Bridgepoint
Nina Christina
Practice Manager
School of Community Studies
Michal Chudzinski-Pawlowski
Management Accountant
Finance
Ikenna Chukwudumogu
Lecturer
School of Building Construction
David Church
Resources Specialist Metadata
Library
Terry Church
Lecturer
School of Trades and Services
Sharleen Churchward
Coordinator - Programme Operations, Office of the Chief Executive; Coordinator - Programme Operations, School of Trades and Services
Office of the Chief Executive - School of Trades and Services
Philip Clague
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Amos Clarke
Lecturer
School of Building Construction
Jason Cocker
Contract Quality Manager
Infrastructure Operations
Amanda Collins
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Rebecca Connor
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Sally Conway
Academic Programme Manager - School of Bridgepoint; Examiner - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint - School of Bridgepoint
Colin Corkill
Lecturer
School of Trades and Services
John Correll
Web Developer
Information Technology
Hamish Cosford
Assistive Technology Advisor
Learning and Achievement
Sarah Coutts
Health and Safety Advisor
Health and Safety
Rose Coveny
Contractor
School of Applied Business
Michael Craven
Production and Facilities Manager
School of Creative Industries
Georgia Cray
Lecturer Nursing - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Karen Crisp
Technical Teaching and Learning Advisor
School of Creative Industries
Sue Crossan
Academic Quality and Capability Partner
Te Korowai Kahurangi
Yvonne Culbreath
Lecturer
School of Community Studies
John Cullen
Lecturer
School of Community Studies
Jake Curran
Academic Programme Manager
School of Trades and Services
Diana Curtis
Desktop Publishing Technician
School of Architecture
Sonia D'Mello
HR Services Lead
Human Resources
Dean D'souza
Lecturer
School of Trades and Services
Simon Dacey
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Hua Dai
Senior Lecturer
Learning and Achievement
Fiona Dalton
Academic Advisor
Te Puna Ako
Chantelle Daniels
Operations Manager
Operations
Wajira Dassanayake
Senior Lecturer
School of Applied Business
Rhys Davey
Procurement Manager
Mataaho
Andrew David
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Kathryn Davies
Senior Lecturer
School of Building Construction
Julie Davies
Mac Operator Copy Centre Coordinator
Copy Centre
Bryan Davis
Academic Programme Manager
School of Trades and Services
Kasun De Alwis
Lecturer
School of Trades and Services
Dr Cristiaan de Groot
Senior Academic Leader Business and Innovation
School of Creative Industries
Peter de Lange
Associate Professor
School of Environmental and Animal Sciences
Dennis Dempsey
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Bert Deng
Desktop Technician
Information Technology
Michael Dennison
Security Team Leader
Infrastructure Operations
Noel Deo
Inward Goods Store Person
Goods and Transport
Arun Deo
Research Advisor
Monisha Deo
IT Operations and Licensing Coordinator
Information Technology
Emma Derbyshire
Recruitment Business Partner
Human Resources
Anna Dhadwal
Administrator
Enrolment Processing
Indra Dhanaraj
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Jacky Diaz
Specialist
Enrolment Processing
Kathryn Dibble
Administrator - Academic Quality
Te Korowai Kahurangi
Dr Johannes Dimyadi
Contractor
Infrastructure Operations
Doris Ding
Partnerships Manager - Marketing; Invigilator - English Testing, School of Bridgepoint
Marketing - School of Bridgepoint
Anh Dinh
Pool Temp
Bill Dobbin
Maintenance Manager Unitec & MIT
Infrastructure Operations
Peter Doggett
Accounts Administrator - Debtor
Finance
Nathan Donnelly
Technician
Mataaho
Barry Dowell
Lecturer
School of Applied Business
Julie Downie
Administrator, Lecturer
School of Creative Industries
Erin Doyle
Research Associate
Irene Doyle
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Regina Drewling
Senior Administrator
Enrolment Setup
Jenny Dubouzet
Team Leader
Enrolment Processing
Donny Duncan
Lecturer
School of Creative Industries
Nathalie Dussart
Lecturer
School of Community Studies
Fatin Elier
Student Central Advisor
Caroline Elvy
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Sue Emerson
Lead - Academic Programme Manager, School of Community Studies; Lead - Academic Programme Manager,
School of Community Studies
Maryam Erfanian Sabaee
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Kusal Eriagama
HR & Payroll Systems Manager
Human Resources
Richard Eriksen
Lecturer
School of Building Construction
Mitra Etemaddar
Senior Lecturer
School of Applied Business
Margaret Evans
Academic Development Lecturer
Learning and Achievement
Tamara Everiss
Technician, School of Environmental and Animal Sciences; Technician, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office - School of Environmental and Animal Sciences
Richard Fahey
Academic Leader Undergraduate Education
School of Creative Industries
Asif Fakhruddin
IMS - Support Engineer
Information Technology
Katie Farrimond
Lecturer
School of Community Studies
Polisi Faumuina
Lecturer
School of Building Construction
Liz Ferdinands
Examination Invigilator
Gina Ferguson
Academic Leader Undergraduate Education
School of Creative Industries
Thushara Fernando
Computer Support Engineer
Information Technology
Lenisiloti Fifita
Lecturer
School of Trades and Services
Lupeti Fihaki
Pacific Success Navigator
Pacific Centre
Helena Finau-Hakalo
Learner Outreach Project Lead
Student Success
Neil Finlay
Technical Teaching and Learning Advisor
School of Creative Industries
Michael Fok
Senior Administrator
Student Administration
Dianne Fong-Smith
Customer Services Assistant
Dr Hamish Foote
Senior Lecturer
School of Architecture
Kerry Francis
Lecturer
School of Architecture
Alfred Francis
Technician
Mataaho
Dr Diane Fraser
Associate Professor
School of Environmental and Animal Sciences
Gabriel Frederikse
Student Central Advisor, ; Student Central Advisor, School of Trades and Services
School of Trades and Services
Michael Freeman
Lecturer
School of Bridgepoint
Tim Friedlander
Senior Lecturer
School of Community Studies
Sharon Fu
Treasury Accountant
Finance
Ching-Ting Fu
Marketing Coordinator
Marketing
Jacob Fuemana
Lecturer
Unitec Pathways College
Aanoalii Rowena Fuluifaga
Manager - Learning and Achievement
Student Success
Douglas Futter
Contractor
School of Applied Business
Mel Galbraith
Senior Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Joanne Gallagher
Research Administrator
Ngā Wai a Te Tūī
Kapila Mahesh Gamage
Software Developer
Information Technology
Rob Gambolati
Senior Lecturer
School of Community Studies
Robyn Gandell
Senior Lecturer
School of Bridgepoint
Melanie Garrish
Examiner - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Mila Gaston
Invigilator Supervisor
Sonia Gavin
HR Coordinator
Human Resources
Robyn Gear
Lecturer, Applied Animal Health
School of Environmental and Animal Sciences
Delphine Gesche
Executive Assistant
Office of the Chief Executive
Rodger Gibb
Lecturer
School of Building Construction
Rosemary Gibson
Legal Advisor
Finance
Julie Gill
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Gus Gilmore
Chief Executive
Office of the Chief Executive
Ting Fong Goh
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Hong-Yu Gong
Senior Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Paola Gonzales
Recruitment Coordinator
Human Resources
Craig Goodhue
Lecturer
School of Trades and Services
Simon Goodlud
Lecturer
School of Trades and Services
Clare Goodwin
Lecturer
School of Bridgepoint
Kristy Gorman
Lecturer
School of Creative Industries
Nadesa Goundar
Lecturer
School of Applied Business
Gil Graham
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Victor Grbic
Learner Strategic Advisor-Te Pukenga
Office of the Chief Executive
Rodney Greaves
Counsellor
Student Wellbeing
Ian Green
Lecturer
School of Trades and Services
Dr Yvonne Greenfield
Contractor
Student Wellbeing
Dr Helen Gremillion
Associate Professor - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Margi Grey
Learning Development Lecturer
Learning and Achievement
Michael Grey
Lecturer
School of Building Construction
Julia Gu
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Martin Gulley
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Isabella Gunadjaja
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Anna Guo
Senior Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Katy Guy
Note Taker
Learning and Achievement
Sylvia Hach
Senior Lecturer, Clinical Research Centre
School of Community Studies
Grace Hafoka
Administrator - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Yumi Hagino
Senior Administrator
Student Administration
Karen Haines
Academic Advisor (eLearning)
Te Puna Ako
Marama Haines-Te Whare
Kaihautu
Māia
Min Hall
Lecturer
School of Architecture
Jason Hallie
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Ben Hamblin
Note Taker
Learning and Achievement
Sarah Hangartner
Mathematics Lecturer
School of Bridgepoint
Trisha Hanifin
Lecturer, Waitakere Campus
School of Bridgepoint
Melody Hao
International Coordinator
International
Chris Harcombe
Clinical Tutor
School of Community Studies
Kate Harder
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Sarah Hardman
Lecturer
School of Bridgepoint
Jane Harrison
Administrator
Enrolment Processing
Sinead Hart
Consultant
Finance
Laura Harvey
Academic Programme Manager
School of Environmental and Animal Sciences
Rod Harvey
Lecturer
School of Building Construction
Elizabeth Hawthorne
Lecturer, Directing for Theatre
School of Creative Industries
Paul Hays
Events & Communications Partner, Corporate Communications; Events & Communications Partner, Industry Workforce
Corporate Communications - Industry Workforce
Louise Heaps
Lecturer
School of Building Construction
Samantha Heath
Associate Professor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice; Associate Professor, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office - School of Healthcare and Social Practice
Denisa Hebblethwaite
Senior Lecturer
School of Applied Business
Cheryl Henderson
Lecturer
School of Bridgepoint
Beth Henderson
Lead Practice Nurse
Student Wellbeing
Michele Henderson
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Ian Henderson
Lecturer
School of Architecture
Alice Henry
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Shenali Herath
Student Advocate
Student Support and Scholarships
Herman Hernandez Herrera
Lecturer, School of Bridgepoint; Research Associate, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office - School of Bridgepoint
Gayani Hewagama
Lecturer
School of Applied Business
Dave Hicks
Academic Programme Manager
School of Bridgepoint
Takahito Higuchi
International Student Advisor
International
Lynn-Elisabeth Hill
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Bruce Hilliard
Mataaho Supervisor
Mataaho
Hayley Hirschfeld
Lecturer
School of Architecture
Celine Ho
Examination Invigilator
Hiroko Hodge
Team Leader
Te Korowai Kahurangi
Wayne Holmes
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Colin Holt
Inward Goods Assistant
Goods and Transport
Jeff Honey
Insights Business Partner
Te Korowai Kahurangi
Aaron Hooper
Administrator
Enrolment Setup
Sandra Hosking
Community Relationship Coordinator - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Raoul Hoskins
Lecturer/Māori Studio Director (Architecture)
School of Architecture
Tina Hsieh
Team Leader International Business Support
International
Dr Sally Hsieh
Senior Technician
School of Environmental and Animal Sciences
Hugo Hu
Administrator
Enrolment Processing
Catherine Huckerby
Lecturer
School of Architecture
Susan Hudson
Lecturer
School of Architecture
Susan Jane Hudson
Research Associate
Erin Hughes
Project Manager
Health and Safety
Sophie Humphries
Student Support and Scholarships Advisor
Student Support and Scholarships
Wing-Tai (Bobby) Hung
Academic Programme Manager
School of Creative Industries
Angela Hunt
School Business Administrator, School of Computing and Information Technology; School Business Administrator,
School of Computing, Electrical and Applied Technology - School of Computing, Electrical and Applied Technology
Linda Hunt
Administrator
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Steven Hutana
Contractor
School of Building Construction
Christine Hutton
Interim DCE People and Culture
Office of the Chief Executive
Rosario Iguin
Academic Advisor
Te Puna Ako
Keith Ikin
Pou Hautu
Office of the Chief Executive
Pedro Ilgenfritz
Senior Lecturer, Theatre Studies
School of Creative Industries
Lisa Ingledew
School Business Administrator
School of Applied Business
Jenny Ingram-Tung
Operations Manager
Operations
Byron Iosia
Student Support and Scholarships Advisor
Student Support and Scholarships
Daniel Irving
Lecturer
School of Architecture
Kristina Iuli
Senior Sign Language Interpreter
Learning and Achievement
Joshua Iwan
Lecturer
School of Trades and Services
Ruth Jackson
Clinical Tutor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Jaala Jacobs
Director Infrastructure
Infrastructure Operations
Renata Jadresin-Milic
Associate Professor
School of Architecture
Diane James
Receptionist/Administrator - Osteo Clinic
School of Community Studies
Nicholas Jamieson
Shuttle Bus Driver
Goods and Transport
Jacqui Jansen
School Business Administrator - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Parul Jaspal
Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Laith Jawad
Visiting Researcher, School of Environmental and Animal Sciences; Invigilator,
School of Environmental and Animal Sciences
Dr Chandimal Jayawardena
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Chris Jeffries
Records and Information Management Specialist
Information Technology
Adrian Jenkins
Subject Librarian
Learning and Achievement
Melinda Jenkins
Code of Practice - Pastoral Care Lead
Student Success
Amy Jesenšek
Learner Outreach Advisor, Student Success; Learner Outreach Advisor, Student Support and Scholarships
Student Success - Student Support and Scholarships
Glenda Jessen
Pool Temp
Swati Jeswani
Lecturer
School of Building Construction
Paul Jeurissen
Head of School, Building Construction
School of Building Construction
Hong Jiang
Shuttle Bus Driver
Goods and Transport
Wei Jin
Management Accountant
Finance
Michelle Johnson
Lecturer
School of Community Studies
Shobha Johnson
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Joanne Jones
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Ducksoo Jung
Technician
Mataaho
Larry Justice
Screen Production Manager / Lecturer
School of Creative Industries
Eltahir Kabbar
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Manjula Kambalapuram
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Katrina Kanaris
Team Leader
Timetabling Office
Leanne Kapoor
Team Leader - Scholarships and Mentoring
Student Support and Scholarships
Amruta Kar
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dasha Kashirskaya
Senior Administrator
Enrolment Processing
Sione Kavaliku
Lecturer
School of Trades and Services
Nick Kearns
Lecturer, Enterprise Education in Schools
School of Applied Business
Maurits Kelderman
Lecturer
School of Architecture
James Kelly
IMS Solutions Architect
Information Technology
Richard Kelly
Lecturer
School of Building Construction
Dr Caralyn Kemp
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
David Kenkel
Senior Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Irene Kereama-Royal
Research Partner - Rangahau Māori and Development
Ngā Wai a Te Tūī
Sally Kershaw
Practice Nurse
Student Wellbeing
Jill Kessner
Lecturer
School of Building Construction
Dr Linda Kestle
Associate Professor
School of Building Construction
Feleti Key
Lecturer
School of Trades and Services
Lubna Khan
Student Central Advisor
Dr Tariq Khan
Contractor
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Ketaki Khare
Student Support and Scholarships Advisor
Student Support and Scholarships
Manasi Khatkul
Head of Finance, Finance; Head of Finance,
Finance
Jasmine Khor
Exam Invigilator
Ruth Kikuchi
Customer Services Assistant
Michelle Kim
Administrator
Student Wellbeing
Anna Kimaro
Lecturer
School of Building Construction
Rebecca Kimberley
Senior Administrator
Enrolment Processing
James Kimiangatau
Student Technician - School of Environmental and Animal Sciences; Technician - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Environmental and Animal Sciences - School of Healthcare and Social Practice
Chris King
Director Schools and Performance, ; Director Schools and Performance, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Judith King
School Business Administrator
Te Puna Ako
Carolyn King
Note Taker
Learning and Achievement
Kerry Kirkland
Head of School, Applied Business
School of Applied Business
Duncan Kirkman
Marketing Manager Brand and Digital
Marketing
Dr Lydia Kiroff
Senior Lecturer
School of Building Construction
Leslie Kistan
Lecturer, Nursing - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Rowena Knight-Brown
Programme Coordinator
School of Applied Business
Adrienne Kohler
Senior Communications Partner
Corporate Communications
Kham Kok
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Samad Kolahi
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Sandy Kommunuri
Administrator
School of Building Construction
Janette Kora
Transition Coordinator
Unitec Pathways College
Peter Koren
Note Taker
Learning and Achievement
Rashmi Kotin
Lecturer
School of Applied Business
Connie Kristensen
Note Taker
Learning and Achievement
Brad Kruger
Computer Support Engineer - Apple
Information Technology
Roman Kudin
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Bianca Kuhlmann
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Hayramo Kuku
IBL Intern
Finance
Hirendra Kumar
Lecturer
School of Trades and Services
Nanda Kumar
Administrator
Student Administration
Tamay Kumbas
Senior Administrator
Enrolment Processing
Siphiwe Kumwenda
Accounts Administrator
Finance
Yoko Kurita-Marsden
Senior Administrator
Enrolment Processing
Djaja Kusno
Specialist
Enrolment Processing
Shaan Lad
Specialist
Timetabling Office
Cesar Lador
Lecturer, Civil Engineering
School of Building Construction
Rebecca Ladyman
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Anthony Lai
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Ruth Laing
Academic Development Lecturer
Learning and Achievement
Andrea Lamont
Security Administrator
Infrastructure Operations
Peeti Lamwilai
Design Lecturer
School of Creative Industries
Dr Mark Large
Associate Professor
School of Environmental and Animal Sciences
Dr Savae Latu
Senior Lecturer
School of Building Construction
Lance Laulala
Lecturer
Learning and Achievement
Denis Lavrov
Research Associate, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office; Research Associate,
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Mark Lawson
Lecturer
School of Trades and Services
Caroline Leader
Lecturer
School of Bridgepoint
Associate Prof Jonathan Leaver
Associate Professor
School of Building Construction
Irene Lee
Finance Administration Manager
Finance
Kate Lee
Specialist
Timetabling Office
Bernadette Lee Te Young
Research Administrator
Ngā Wai a Te Tūī
Mandy Leeson
School Business Administrator - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Andrew Lenton
Lecturer
School of Community Studies
Sai Leung
Maintenance Engineer
School of Creative Industries
Shar Lewin
Customer and Contracts Coordinator
Infrastructure Operations
Dale Leyland
School Business Administrator
School of Creative Industries
Siyuan Li
Lecturer, Tutor Assistant and Lab Technician
School of Bridgepoint
Ed Lin
Computer Systems Engineer
Information Technology
Aulola Lino
Academic Programme Manager
School of Healthcare and Social Practice
Sueana Llavizher
Administrative Assistant - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Estelle Lloyd
Mental Health Advisor/Counsellor
Student Wellbeing
Christopher Lloyd
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Alan Lockyer
Senior Lecturer
School of Applied Business
Neha Lohia
Student Support & Scholarships Coordinator
Student Support and Scholarships
Gregory Lokes
Maintenance Assistant
Infrastructure Operations
Tracey Lomas-Heavey
Specialist
Timetabling Office
Duncan Long
Lecturer
School of Architecture
Joanne Long
Contractor
School of Applied Business
Dr Wei Loo
Senior Lecturer
School of Building Construction
Morgan Look
Lecturer/Programme Leader - CAT & CEEE
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Attie Loots
Mental Health Advisor
Student Wellbeing
Diane Lorigan
Health and Safety Advisor Projects
Health and Safety
Peseta Sam Lotu-Iiga
DCE - Pasifika, Partnerships and Support
Office of the Chief Executive
Adriana Lovatt
Programme Coordinator
School of Applied Business
James Love
Research Associate, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office; Research Associate,
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Gerard Lovell
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Debbie Loveridge
Lecturer
School of Bridgepoint
Lisiate Lovo
Property Assistant
Infrastructure Operations
Joanne Low
Research Associate
William Lu
Moodle and ELearning Support Te Puna Ako
Te Puna Ako
Helen Luka
Learner Outreach Project Advisor, Student Success; Learner Outreach Project Advisor, Student Support and Scholarships
Student Success - Student Support and Scholarships
Bella Ma
Administrator
Enrolment Processing
Janine MacDonald
Pool Temp
John MacFarlane
Lecturer
School of Community Studies
Clatton Machado
Specialist
Enrolment Processing
Jessica Machuca Rudman
Student Support and Scholarships Advisor
Student Support and Scholarships
Syamili Madicharla
IT Procurement and Asset Coordinator
Information Technology
Vanessa Maguire
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Babar Mahmood
Senior Lecturer
School of Building Construction
Robina Mall
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Caroline Malthus
Learning Advisor
Learning and Achievement
Manishma Mani
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Katy Mann Benn
Team Leader
Learning and Achievement
Caitlyn Manning
Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Rudolph Mario
Lecturer
School of Trades and Services
Jonyne Mariu-Komene
Whai Ake Teaching and Co-ordination Support
Māia
Samuel Marley
Contractor
School of Applied Business
Gemma Marriott
Network Security Engineer
Information Technology
Nicholas Marsden
Lecturer - School of Building Construction; Lecturer - ; Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Building Construction - School of Building Construction - School of Bridgepoint
Dr Steve Marshall
Portfolio Mapping Advisor - Te Pukenga
Office of the Chief Executive
Andrew Marshall
Research Associate, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office; Research Associate,
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Stuart Marshall
Tutorial Assistant
School of Trades and Services
Ruth Marsters
Student Event and Communications Manager
Student Success
Denyse Martin
Apprentice Administration Lead
School of Trades and Services
Denise Martin
Application Business Analyst
Information Technology
Hamish Martin
Director - Information Technology, Information Technology; Director - Information Technology,
Information Technology
Tina Martin
Lecturer
School of Building Construction
Lisa Martin
Commercial Coordinator
Infrastructure Operations
Sophie Martin-Welsh
NZ Scholarships & Youth Guarantee Lead
Student Support and Scholarships
Brian Maru
Front of House
School of Creative Industries
Abhishek Masih
Commercial Manager
Finance
Ross Maskell
Lecturer
School of Trades and Services
Brenda Massey
Senior Grants Advisor
Ronnie Matafeo
Lecturer
School of Building Construction
Anna Matafi
PASS Leader
School of Applied Business
Peter Matthewson
Senior Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Steven McAfee
Lecturer
School of Trades and Services
Graeme McConchie
Senior Lecturer
School of Architecture
Jasmine McCracken
Mental Health Youth Worker
Student Wellbeing
Allan McDonald
Lecturer
School of Creative Industries
Allan McEvoy
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Miyuki McEwen
Senior Administrator
Student Administration
Malachy McGarrigle
Lecturer
School of Building Construction
Julie McGregor
Learning and Development Lead
Learning and Development
Kathy Mcilwain
Mental Health Team Lead
Student Wellbeing
Denise McIntyre
Access Coordinator
Learning and Achievement
Jo McKane
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Anne McKay
Academic Advisor
Te Puna Ako
Avian McManus
Lecturer
School of Bridgepoint
Chloe McMenamin
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Randall McMullan
Lecturer, School of Building Construction; Lecturer,
School of Building Construction - School of Building Construction
Dr David McNabb
Senior Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Rhiannon McNamara
Academic Advisor
Te Puna Ako
Peter McPherson
Head of School, Architecture
School of Architecture
Norasieh Md Amin
Subject Librarian
Learning and Achievement
Fatima Mehmood
Senior Administrator
Student Administration
Farnaz Mehr
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Lucia Melchiors
Lecturer
School of Architecture
Cici Meng
Specialist
Enrolment Processing
Vivienne Merito
Director - Marketing and Communications, Marketing; Director - Marketing and Communications,
Marketing
Yang Miao
Lecturer
School of Trades and Services
Stacey Middleditch
Senior Technician - Animal Management
School of Environmental and Animal Sciences
Julie Miles
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Ian Miller
Computer Systems Administrator
Information Technology
Karen Miller
Te Korowai Kahurangi Advisor
Te Korowai Kahurangi
Michael Miller
Academic Programme Manager
School of Creative Industries
Rebecca Millward
Management Accountant
Finance
Sapna Mishra
Counsellor, Student Wellbeing
Student Wellbeing
Dr Cat Mitchell
Senior Lecturer
Ngā Wai a Te Tūī
Kaberi Mittra
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Rolani Moasegi
Learner Outreach Advisor, Student Success; Learner Outreach Advisor, Student Support and Scholarships
Student Success - Student Support and Scholarships
Taiha Molyneux
Manager Communications
Corporate Communications
Sylila Monteiro
Lecturer, School of Building Construction; Examination Invigilator,
School of Building Construction
Cameron Moore
Lecturer
School of Architecture
Natalia Moroz
Assistant Accountant
Finance
Elizabeth Morris
Career Development Consultant
Industry Workforce
Eva Morris
Lecturer
School of Architecture
Rokosiga Morrison
Pacific Success Navigator
Pacific Centre
Diane Mungo
Clinical Tutor/MRT - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Asma Munir
Research Administrator
Denis Murphy
Facilities Maintenance Officer
Infrastructure Operations
Helena Murphy
Lecturer Social Practice - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Amu Nadarajan
IMS Service Lead and Supplier Manager
Information Technology
Vijay Naidu
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Nirav Naidu
Payroll Administrator
Human Resources
Saleshni Nand
Senior Technician - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Sefanaia Naqama
Lecturer
School of Trades and Services
Mun Naqvi
Technology Centre Coordinator
School of Applied Business
Muhammad Sajjad Haider Naqvi
Student Central Advisor
Surya Narain
Technician, Chemistry
Mataaho
Dr Simon Nash
DCE - Learner Experience and Success
Office of the Chief Executive
Rangi Nathan
Lecturer
School of Community Studies
Siobhan Nathan
Lecturer
School of Community Studies
Kiri Neho
Kaihautu
Māia
Natalia Nehring
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Eugene Nehring
Lecturer
School of Trades and Services
Pip Newman
Lecturer
School of Architecture
Rocxie Ngaro
Lecturer
Unitec Pathways College
Hung Ngo
Operations Manager
Operations
Hoa Nguyen
Senior Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Thi Nguyen
Accounts Administrator - Payable
Finance
Dr Judy Nicholson
Senior Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Liz Nicholson
Examination Invigilator
Glenn Nicholson
Senior Lecturer, Electro Technology
School of Computing, Electrical and Applied Technology
David Nicol
Technician
Mataaho
Ronnie Nicolson
Lecturer
School of Bridgepoint
Tuatahi Nightingale-Pene
Lecturer
Māia
Tom Nimmo
Manager Project/Programme
Information Technology
Paul Kurt Niutua
Unitec Pathways College Automotive Lecturer
Unitec Pathways College
Howard Norton
Academic Advisor
Te Puna Ako
David Nummy
Lecturer
School of Building Construction
Dr Natt Nuntalid
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Tu Nuualiitia
Student Experience Partner
School of Trades and Services
Maureen O'Brien
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Kait O'Callahan
Clinical Coordinator - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Ainsley O'Connell
Lecturer
School of Architecture
Claire O'Neil
Lecturer
School of Creative Industries
Yoshie O'Neill
Learner Outreach Project Advisor - Student Success; Learner Outreach Project Advisor - Student Support and Scholarships; Student Advisor Team Leader - Language Studies, School of Bridgepoint
Student Success - Student Support and Scholarships - School of Bridgepoint
Paul Oke
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Bill Oldfield
Lecturer
School of Applied Business
James Oldfield
Digital Learning Manager, ; Digital Learning Manager, Te Puna Ako
Te Puna Ako
Brett Orams
Technician,Teaching Environment Support
Mataaho
Owen Ormsby
Lecturer, School of Bridgepoint; Learning Advisor, Māia
Māia - School of Bridgepoint
Lesley Orr
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Xyruz Paguia
Application Maintenance Developer
Information Technology
Mervyn Paitry
Apprentice Administrator, School of Trades and Services; Apprentice Administrator, School of Trades and Services
School of Trades and Services - School of Trades and Services
Michelle Paki
Team Leader
Gabby Paki
Team Leader Academic Operations
Unitec Pathways College
Suresh Palapati
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Sue Palfreyman
Osteopathy Lead
School of Community Studies
Hare Paniora
Pae Arahi
Office of the Chief Executive
Evangelia Papoutsaki
Research Ethics Administrator, Writer Support
Anaru Parangi
Secondary School and Community Liaison
School Recruitment
Geoff Parish
Lecturer
School of Building Construction
Adam Parkinson
Lecturer, School of Environmental and Animal Sciences; Lecturer, Unitec Pathways College
Unitec Pathways College - School of Environmental and Animal Sciences
Michael Parmenter
Lecturer
School of Creative Industries
Kylie Pass
Career and Employability Consultant
Industry Workforce
Hemant Patel
Customer Services Assistant
Rakesh Patel
Business Analyst
Finance
Yusef Patel
Academic Programme Manager
School of Architecture
Bhavin Patel
Computer Support Engineer
Information Technology
Jayna Patel
Tutorial Assistant
School of Architecture
Kamuka Pati
Academic Programme Manager
School of Building Construction
Leticia Paton
Quality Administrator, Te Korowai Kahurangi; Pool Temp,
Te Korowai Kahurangi
Sachin Pawar
International Student Advisor
International
Nina Pelling
Academic Learning Development Lecturer
Māia
Dr Svetlana Pencheva
Lecturer
School of Trades and Services
Tama Pene
Lecturer
Māia
John Pepere
Lecturer
School of Trades and Services
Rafael Pereira
Senior Administrator
Enrolment Processing
Asela Perera
Lecturer
School of Trades and Services
Dulani Perera
Specialist
Enrolment Processing
Kym Perez
Lecturer, Tutorial Assistant
School of Community Studies
Mary Perich
Lecturer
School of Bridgepoint
Maureen Perkins
Academic Advisor
Te Puna Ako
Karen Petana-Ioka
Lecturer, Campus Coordinator Waitakere
School of Bridgepoint
Dr David Phillips
Associate Professor
School of Building Construction
Jillian Phillips
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Ana Pickering
Lecturer, School Recruitment; Lecturer, Unitec Pathways College
School Recruitment - Unitec Pathways College
Dr Leonie Pihama
Professor
Ngā Wai a Te Tūī
Kubashni Pillay
Senior Administrator
Enrolment Processing
Lydia Pillay
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Wilma Pinto
Coordinator Student Connections and Engagement
Student Support and Scholarships
Astrid Pinto
Team Leader
Enrolment Processing
Camelia Pirika
Administrator, Māia; Administrator, Student Wellbeing
Māia - Student Wellbeing
Annette Pitovao
Director - Student Success, ; Director - Student Success, Student Success
Student Success
Joseph Pitovao
Carpentry House Builds Project Lead
School of Trades and Services
Andy Pivac
Lecturer
School of Trades and Services
Nigel Pizzini
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice; Clinical Supervisor, Student Wellbeing
Student Wellbeing - School of Healthcare and Social Practice
Utumanu'a Poloai
Lecturer - School of Bridgepoint; Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint; Lecturer,
School of Bridgepoint - School of Bridgepoint - School of Building Construction
Ada Poon
HR Analyst
Human Resources
Nikolay Popov
Lecturer
School of Architecture
Sandra Potier
School Business Administrator
School of Architecture
Andrew Powdrell
Computer Support Engineer
Information Technology
Susan Powell
Lecturer
School of Bridgepoint
David Poyner
Lecturer
School of Building Construction
Ernest Prakash
Lecturer
School of Building Construction
Arbin Prasad
Lecturer
Unitec Pathways College
Angela Prastya
Administrator - Enrolment Processing
Enrolment Processing
Dr James Prescott
Senior Lecturer
School of Applied Business
Annabel Pretty
Senior Lecturer
School of Architecture
Lauren Prior
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Kris Pritchard
Lecturer
Dr Christian Probst
Adjunct Professor
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Yanina Purcell
Research Administrator
Fern Purdon
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
John Pusateri
Lecturer
School of Architecture
Michael Putt
PASS Leader
School of Building Construction
Hamza Qazi
Secondment -Research Administrator, ; Senior Quality Administrator - TKK, Te Korowai Kahurangi
Te Korowai Kahurangi
Asra Rahimi
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Md. Rahman
Lecturer
School of Building Construction
Dr Liz Rainsbury
Academic Programme Manager
School of Applied Business
Tasneem Rajkotwala
Specialist
Enrolment Processing
Harinder Rajpal
School Business Administrator
School of Community Studies
Sita Rajput
Manager
School of Bridgepoint
Shiu Ram
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Guillermo Ramirez Prado
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Lata Rana
Senior Lecturer
School of Community Studies
Elaine Randles
Clinical Placement Administrator - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Ali Rasheed
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Maia Ratana
Lecturer
School of Architecture
Vijaya Rath
Accounts Payable Officer
Finance
Manali Rathod
Specialist
Enrolment Processing
Shanti Ravi
Application Business Analyst
Information Technology
Bevan Redpath
Lecturer
School of Trades and Services
Peter Rees
Publicity & Events Coordinator
School of Creative Industries
Margaret Reilly
External Advisory Support (Poly Emp)
School of Bridgepoint
Frank Reinhold
Maintenance Officer
Infrastructure Operations
Hohepa Renata
Taurahere Marae Lecturer
Māia
Julian Rennie
Lecturer
School of Architecture
Peter Reutlinger
Project Manager
Information Technology
Patty Reyes
Tutorial Assistant - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Rossana Reyes
International Visa Administrator
International
Karl Rice
Tech Futures Lab
Julie Richards
Administrator - Copy Centre
Copy Centre
Fiona Riches
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Chie Riddering
Quality Administrator, Te Korowai Kahurangi; Pool Temp,
Te Korowai Kahurangi
Odette Rizk
Laboratory Technician
School of Environmental and Animal Sciences
Dr Lorne Roberts
Academic Programme Manager
School of Environmental and Animal Sciences
Tara Roberts
Team Leader, Student Administration; Team Leader - Student Finance, Academic Registry and Graduation, Enrolment Setup
Student Administration - Enrolment Setup
Debbie Roberts
Student Advisor, School of Bridgepoint; Student Advisor, Student Support and Scholarships
Student Support and Scholarships - School of Bridgepoint
Angus Robertson
Lecturer
School of Trades and Services
Craig Robertson
Lecturer
School of Applied Business
Patricia Rood
Specialist
Enrolment Processing
Lyndiana Rosieur
Learning Advisor
Māia
Victor Roux
Lecturer/Clinical Tutor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Brian Rowan
Lecturer
School of Trades and Services
Edgar Rowland
Team Leader
Enrolment Processing
Danny Rowlandson
Technical Teaching and Learning Advisor
School of Creative Industries
Dr Dianne Roy
Associate Professor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Victoria Russell
Human Resources Business Partner
Human Resources
Tamsin Russell
Lecturer
School of Creative Industries
Joss Rutherford
Human Resources Business Partner
Human Resources
Gerald Ryan
Lecturer
School of Trades and Services
David Ryan
Lecturer
School of Trades and Services
Ajmal Saba
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Shadi Sadat Safavi
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Shazneen Saeed
AV Technician
Information Technology
Malama Saifoloi
Academic Programme Manager
School of Applied Business
Pava T Saifoloi
Pacific Success Navigator
Pacific Centre
Jarryd Saifoloi
Digital Graphic Designer
Marketing
Anand Sajwan
Specialist, Enrolment Processing; Training Co-ordinator, School of Building Construction
Enrolment Processing - School of Building Construction
Carl Salas
Lecturer
School of Architecture
Sana Saleem
Subject Librarian (Pacific)
Learning and Achievement
Rawa'a Salman
Field Education Coordinator - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Donna Salmon
Subject Librarian
Learning and Achievement
Prem Samujh
Lecturer
School of Trades and Services
Jojo San Diego
Specialist
Enrolment Processing
Kella Sanford-Clark
Clinical Tutor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Yvonne Sang
Resources Specialist, Digital Initiatives
Library
Utkarsh Sanjanwala
Lecturer
School of Bridgepoint
Mohammad Sarker
Specialist
Enrolment Processing
Bahman Sarrafpour
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Shani Sauerman
Senior Industry Partner
Industry Workforce
Ian Sauvarin
Lecturer
School of Bridgepoint
Laura Sawyer
Subject Librarian
Learning and Achievement
Graeme Saxby
Lecturer
School of Community Studies
Taj Schaaffhausen
Library Services Assistant
Library
Dr Christoph Schnoor
Associate Professor
School of Architecture
Sonia Schollum
Reception Copy Centre Coordinator
Copy Centre
Kevin Schwartzel
Identity & Integration Management Developer
Information Technology
Jo Schwenke
Library Services Team Leader
Library
Richard Segedin
Lecturer
School of Bridgepoint
Riffat Shaheed
Lecturer
School of Building Construction
Dr Masoud Shakiba
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Ivan Shalley
Maintenance Officer
Infrastructure Operations
Sameh Shamout
Lecturer
School of Architecture
Sisi Shang
Administrator
Enrolment Processing
Marie Shannon
EPress Editor, ; Writer Support, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Dr Hamid Sharifzadeh
Academic Programme Manager
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Rashika Sharma
Senior Lecturer
School of Building Construction
Divya Sharma
Specialist
Enrolment Processing
Peter Shaw
Pass Leader
School of Building Construction
Vincent Shepherd
Resources Specialist Systems
Library
Nick Sheppard
Kaikokiri Director Strategic Partnerships - Te Pukenga
Office of the Chief Executive
Urvashi Shinde
Senior Administrator
Enrolment Processing
Vimlesh Shukla
Lecturer, Nursing - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Geraldine Sidhu
Library Services Assistant
Library
Deepinder Sidhu
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Gina Siemsen
Pool Temp
Ruben Sigglekow
Lecturer
School of Trades and Services
Andrea Simmons
Sign Language Interpreter
Learning and Achievement
Glenn Simmons
Contractor
School of Applied Business
Lisa Simperingham
Academic Advisor - Digital Learning
Te Puna Ako
Jean Simpson
Senior Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Chris Sinclair
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Niranjan Singh
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Don Sirimanne
Manager Marketing and International Market Development
Marketing
Sharon Sitters
Lecturer Medical Imaging - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Jaz Small
Tutorial Assistant
School of Trades and Services
Peter Smeets
Technician
Mataaho
Trina Smith
Technician, Mataaho; Lecturer, School of Architecture
Mataaho - School of Architecture
Emma Smith
Senior Lecturer
School of Creative Industries
David Smith
Examiner - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Mark Smith
Academic Advisor
Te Puna Ako
Hinekura Smith
Interim Director - Nga Wai a Te Tui, Ngā Wai a Te Tūī; Interim Director - Nga Wai a Te Tui,
Ngā Wai a Te Tūī
Kim Smith
Asset Manager
Infrastructure Operations
Derrick Solomon
Lecturer
School of Trades and Services
Lynette Solomon
Lecturer
School of Bridgepoint
Lei Song
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Blair Sorensen
Secondary School and Community Liaison
School Recruitment
Louise Spears
Business Analyst
Finance
Kellie Stansfield
IT Infrastructure and End User Support Manager
Information Technology
Galina Stebletsova
Lecturer
School of Community Studies
Gregor Steinhorn
Research Partner
Alfred Stevens
Administrator
Enrolment Processing
Brian Stevens
Lecturer
School of Building Construction
Bob Stewardson
Business Insights Lead
Marketing
James Stewart
Senior Lecturer
School of Applied Business
Andrea Stills
Team Leader, Finance and Budgeting
Student Support and Scholarships
Christopher Stoddard
Lecturer
School of Trades and Services
Lee Stokes
Security Team Leader
Infrastructure Operations
Eric Stone
Lead - Quality Systems
Te Korowai Kahurangi
Anne Stubbings
Examiner - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Dr Bin Su
Professor
School of Architecture
Eileen Su
International Student Advisor
International
Shu Su
Lecturer
School of Applied Business
Shankar Subramanian
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Nikki Sullivan
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Michelle Sun
Specialist - Quality Reporting Analyst
Te Korowai Kahurangi
Lifu Sun
Web Developer
Information Technology
Monica Sun
Administrator
Enrolment Setup
Romy Sunny
Communication and Event Coordinator
Corporate Communications
Shaun Sweet
Lecturer
School of Building Construction
Mirela Szekely
Learning and Development Advisor
Learning and Development
Veraneeca Taiepa
Kaihautu Matauranga Māori
Māia
Raina Taite
Coordinator
Student Engagement
Lele Talagi
Coordinator Student Voice, Student Voice Coordinator
Student Engagement
Sailauama Cheryl Talamaivao
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Diane Tamati
Academic Development Lecturer
Māia
May Tan
Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Evangeline Tan
Practicum & Work Experience Administrator, Early Childhood Education
School of Community Studies
Leon Tan
Associate Professor
School of Creative Industries
Tianyi Tang
Research Associate, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office; Research Associate,
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Amy Tankard
Executive Assistant
Office of the Chief Executive
Sione Taufa
Secondary School and Community Liaison
School Recruitment
Naomi Taufoou
Administrator
Enrolment Processing
Glenna Taulilo-Makaea
Technician
Mataaho
Venusi Taumoepeau
Lecturer, Pacific Academic Development
Pacific Centre
Tammy Tauroa
Director- Miere Limited
Ngā Wai a Te Tūī
Joy Tautuhi
Māori Counsellor
Student Wellbeing
Jone Tawaketini
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Janet Tawaketini
Learning Development Lecturer
Learning and Achievement
Sevgi Taylor
Apprentice Administrator, School of Trades and Services; Invigilator, Te Korowai Kahurangi
Te Korowai Kahurangi - School of Trades and Services
Aki Te'evale
Learner Outreach Project Advisor, Student Success; Learner Outreach Project Advisor, Student Support and Scholarships
Student Success - Student Support and Scholarships
Simon Teahan
Operation & Infrastructure Team Leader
Information Technology
Michelle Teirney
DCE - Operations
Office of the Chief Executive
Kim Telford
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Pa Tepairu Tere
Student Central Advisor
Abilash Thangavel
Product Marketing Business Partner
Marketing
Joanne Thomas
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Penny Thomson
Research Partner, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office; Research Partner,
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Jo Thorne
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Dr Joanna Thorogood
Academic Programme Manager
School of Healthcare and Social Practice
Andrea Thumath
Director - Under 25s Success, ; Director - Under 25s Success, Unitec Pathways College
Unitec Pathways College
Chris Tian
Lecturer
School of Trades and Services
Jackie Tims
Lead - Progamme Development and Management
Te Korowai Kahurangi
Stevie Tiori
Product Marketing Business Partner
Marketing
Lynda Toki
Kai Awhina
Māia
Falaniko Tominiko
Director - Pacific Success, Pacific Centre; Director - Pacific Success,
Pacific Centre
Laki Tonga
Senior Administrator
Enrolment Processing
Kevin Toto
Student President, Student Council; Tutorial Assistant, School of Community Studies
Student Council - School of Community Studies
Kinson Tran
Specialist
Timetabling Office
Jenny Tran
Specialist
Timetabling Office
Alastair Treacher
Lecturer
School of Community Studies
Rae Trewartha
Senior Lecturer
School of Bridgepoint
Simon Tries
Director, Te Korowai Kahurangi, ; Director, Te Korowai Kahurangi, Te Korowai Kahurangi
Te Korowai Kahurangi
Steve Tsai
Lecturer
School of Building Construction
Dr Lusa Tuleasca
Senior Lecturer
School of Building Construction
Sue Tulett
Academic Programme Manager
School of Bridgepoint
Craig Tunnicliffe
Lecturer - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Dr David Turner
Senior Lecturer
School of Architecture
Lee-Anne Turton
Senior Lecturer
School of Community Studies
Grace Ulibas
Administrator
Student Administration
Ezrah Vai
Secondary Schools & Community Liaison
School Recruitment
Kakala Vainikolo
Team Leader - Te Korowai Kahurangi
Te Korowai Kahurangi
Kayla Vaiula
Unitec Pathways Administrator
School Recruitment
Mose Vaka
PASS Leader
School of Applied Business
Murali Valaboju
Quality Administrator
Te Korowai Kahurangi
Jonty Valentine
Lecturer
School of Creative Industries
Gail van Veen
Disability Liaison Advisor
Learning and Achievement
Johan van Westen
Lecturer
School of Trades and Services
Carly Van Winkel
Lecturer
School of Bridgepoint
Dr Soheil Varastehpour
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Arya Vasanthan
Student Advocate
Student Support and Scholarships
Toni Vaughan
Director - Māori Success Taharangi
Māia
Al Vega
Specialist
Timetabling Office
Sanjeev Vellore Ranganathan
Senior Lecturer
School of Applied Business
Kristie Venegas
HR Administrator
Human Resources
Wesley Verhoeff
Senior Lecturer
School of Community Studies
Faye Villegas
Specialist
Enrolment Processing
Trudy Vinkenvleugel
School Business Administrator, School of Building Construction; School Business Administrator,
School of Building Construction - School of Building Construction
Kevin Vitali
IMS Solutions Manager
Information Technology
Dipti Vora
Subject Librarian
Learning and Achievement
Madhusudan Vyas
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Cesar Wagner
Senior Lecturer
School of Architecture
Daniel Wagner
Senior Lecturer, Cinematography/Emerging Technologies
School of Creative Industries
Sue Wake
Senior Lecturer
School of Architecture
Duncan Wales
Industry Liaison Automotive
School of Trades and Services
Matthew Walker
Tech Futures Lab
Will Wallace
Lecturer
School of Creative Industries
Diane Wallace
Counsellor
Student Wellbeing
Sue Wallbank
Receptionist/Administrator
Student Wellbeing
Shannon Wallis
Research Associate, Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office; Research Associate,
Tuapapa Rangahau - Research and Postgraduate Office
Anne Walsh
Administration Student Support - Social Practice, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Sara Wang
Customer Services Team Leader
Sue-ann Wang
ICT Business Analyst- Te Pukenga
Office of the Chief Executive
Xinxin Wang
Lecturer
School of Architecture
Siyi Wang
Specialist
Enrolment Processing
Crystal Wang
Product Marketing Business Partner
Marketing
Joe Wang
Student Central Advisor
Cher Wang
Digital Experience Specialist
Marketing
Bettie Warwick-Ching
Human Resources Business Partner
Human Resources
Susan Watene
Lecturer, School of Bridgepoint; Lecturer,
School of Bridgepoint
Ricky Waters
Coordinator Chaplaincy and Multi-faith Team
Student Wellbeing
Michelle Watson
International Business Support Manager
Student Success
Helen Webber
Lecturer
School of Bridgepoint
Clive Webster
Security Team Leader
Infrastructure Operations
Cindy Wee
Learning Development Lecturer
Learning and Achievement
Cres Wells
Payroll Administrator
Human Resources
Sarah Wells
Lecturer
School of Environmental and Animal Sciences
Antoinette Wessels
Academic Programme Manager
School of Applied Business
Lisa Westerlund
Technician
Mataaho
Anna Wheeler
Manager, Library Resources and Systems
Student Success
Laurian Wheeler
Lecturer/Clinical Tutor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Marlene White
Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Tanya White
Kaihautu, Kaitiaki - Taiao, Lecturer, Māia; Kaitiaki - Taiao, ; Lecturer, School of Creative Industries
Māia - School of Creative Industries
Alexandra Whitham
Lecturer, Voice
School of Creative Industries
Elaine Whitworth
Lecturer
School of Bridgepoint
Hema Wihongi
Māori Research Assistant
School of Environmental and Animal Sciences
Natalie Wilkinson
Note Taker
Learning and Achievement
Marcus Williams
Director - Research & Enterprise, ; Director - Research & Enterprise,
Dr Jocelyn Williams
Manager Te Puna Ako / Associate Professor, ; Manager Te Puna Ako / Associate Professor, Te Puna Ako
Te Puna Ako
Pam Williams
Lecturer/Clinical Tutor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Hugh Wilson
Academic Programme Manager
School of Building Construction
Dr Nalani Wilson-Hokowhitu
Senior Research Fellow
Ngā Wai a Te Tūī
Gill Wiltshire
Clinical Tutor
School of Community Studies
Hasita Wimalachandra
Procurement Manager
Finance
Silvia Wirjawan
Specialist
Enrolment Processing
Caleb Wong
Lecturer
School of Trades and Services
Becca Wood
Senior Lecturer
School of Creative Industries
Paul Woodruffe
Senior Lecturer
School of Creative Industries
Kimberley Woods
Market Research Analyst
Marketing
Zelalem Workneh
Technician
Mataaho
Angelina Wright
Lecturer
School of Bridgepoint
Helen Wrightson
Senior Lecturer
School of Community Studies
Lian Wu
Associate Professor - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Jeffrey Wu
Student Central Manager
Student Success
Michael Xing
Data Analyst
Te Korowai Kahurangi
Dr Mary Yan
Laboratory Technician - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Ashley Yan
Senior Lecturer, Electro Technology
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Vincent Yang
Technical Analyst Patch Engineer
Information Technology
Lee Yang
Lecturer - Healthcare, School of Healthcare and Social Practice
School of Healthcare and Social Practice
Irene Yang
Administrator
Enrolment Processing
Frank Yang
Administrator
Enrolment Processing
Dr Jenny Yao
Academic Quality and Capability Partner
Te Korowai Kahurangi
Teresa Yap
Lecturer, School of Computing and Information Technology; Invigilator,
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dr Nigel Yee
Senior Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Dandan Yi
Graphic Design Copy Centre Coordinator
Copy Centre
Toby Yin
International Relationship Manager
Marketing
Jess Yock
Administrator
Enrolment Processing
Johnnie Yoon
Facilities Maintenance Coordinator
Infrastructure Operations
Paul Young
Lecturer, Dance
School of Creative Industries
Ronald Young
Lecturer
School of Creative Industries
Fengfei Yu
Lecturer
School of Trades and Services
Malcolm Yurak
Fleet and Logistics Manager
Goods and Transport
John Zane
Lecturer
School of Building Construction
Hooman Zarreh
Lecturer
School of Computing, Electrical and Applied Technology
Sophia Zeb
Pool Temp
Carol Zhang
Specialist
Timetabling Office
Ally Zhang
Centre Manager - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Grace Zhang
Learner Outreach Advisor, Student Success; Learner Outreach Advisor, Student Support and Scholarships
Student Success - Student Support and Scholarships
Dan Zhao
Student Advisor - Language Studies, School of Bridgepoint; Test Coordinator - English Testing, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint - School of Bridgepoint
Dr. Qunyan ( Maggie) Zhong
Senior Lecturer - Language Studies, School of Bridgepoint
School of Bridgepoint
Maja Zidov
Sustainability and Wellbeing Manager
Human Resources
Sarah Zimmerman
Counsellor
Student Wellbeing
Hector Zinck
Lecturer
School of Trades and Services
Anja Zoellner
Lecturer, School of Bridgepoint; Lecturer, Tutorial Assistant, School of Community Studies
School of Bridgepoint - School of Community Studies
Phoebe Zong
Senior Administrator
Enrolment Processing
Jinky Zozobrado
Administrator
Infrastructure Operations
Arfian Zudana
Lecturer Accounting
School of Applied Business