Experts Directory

Unitec has experts available to the media for commentary and opinion on a wide range of disciplines and industries. If you are looking for an expert to discuss an issue or topic for a news story, please contact:

 
Darren Horsman
Director Corporate Relations
Phone:+64-9- 815 4321 ext 7786 or
021 917 336
Email: dhorsman@unitec.ac.nz

Expertise List for Faculty of Creative Industries and Business

The Faculty of Creative Industries and Business consists of a number of departments who have experts in Architecture, Landscape Architecture, Design and Visual Arts, Performing and Screen Arts, Accounting & Finance, Communication Studies, Computing and Management and Marketing.

Name Department Area of Expertise
Dr Dushko Bogunovich Architecture Architecture (Urban)
Architecture (General)
Penny Cliffin Landscape Architecture Landscape Architecture (Design)
Mary Crotty Management and Marketing Real Estate
Renee Davies Landscape Architecture Landscape Architecture (Residential)
Landscape Architecture (Commercial)
Dr Hamish Foote Landscape Architecture Landscape Architecture (Urban Renewal)
Associate Prof Leon Fourie Administration CIB Strategic Leadership
Nadesa Goundar Accounting and Finance Accounting
Dr Elena Kolesova Communication Studies Japanese Culture and Language
Dr Branko Mitrovic Architecture Architecture (History)
Mahsa Mohaghegh Computing and Information Technology Computing (Women in Computing)
Dr Evangelia Papoutsaki Communication Studies Media Studies
Regan Potangaroa Architecture Architecture (Post Disaster Reconstruction)
Dr Liz Rainsbury Accounting and Finance Accounting
Keith Rankin Accounting and Finance Economics
Finance
Prof Hossein Sarrafzadeh Computing and Information Technology Information Technology
Athina Tsoulis Administration CIB Performing and Screen Arts (Directing and Writing)
Tony van Raat Architecture Architecture (Urban)
Architecture (Residential)
Architecture (General)
Dr Jocelyn Williams Communication Studies Communication

Expertise List for Faculty of Social and Health Sciences

The Faculty of Social and Health Sciences consists of a number of departments who have experts in Natural Sciences (including biodiversity and conservation), Health Sciences (including Medical Imaging and Osteopathy), Nursing, Social Practice, Sport, Foundations Studies, Education and Language Studies.

Name Department Area of Expertise
Dr Nigel Adams Natural Sciences Animal Behaviour
Conservation
Dr Dan Blanchon Natural Sciences Horticulture and Plant Science
Prof Carol Cardno Education Educational Management
Arnja Dale Natural Sciences Animal Behaviour
Ailsa Deverick Language Studies Language Teaching
Susan Elliott Social Practice Refugee Issues and Human Rights
Sue Emerson Sport Sport (Coaching)
Sport (Management)
Dr Diane Fraser Natural Sciences Animal Behaviour
Susan Gasquoine Nursing Nursing
Wendy Horne Administration SHS Inter-professional Education in Health Sciences
Dr Mark Large Natural Sciences Horticulture and Plant Science
Pam Malcolm Community and Health Services North Shore Campus Developments
David McNabb Social Practice Social Work and Practice
Robert Moran Osteopathy Osteopathy
Jillian Phillips Nursing Nursing
Dr Jenny Ritchie Education Early Childhood Education
Dr Lorne Roberts Natural Sciences Animal Behaviour
Conservation
Dr Dianne Roy Nursing Nursing Research
Nick Shackleford Language Studies Language Teaching
Rae Trewartha Foundation Education Foundation Education
Dr Gillian Whalley Administration SHS Echocardiography
Clinical Research

Expertise List for Faculty of Technology and Built Environment

The Faculty of Technology and Built Environment consists of a number of departments who have experts in the areas of Building Technology, Construction, Engineering, Transport Technology (Marine and Automotive), Electrotechnology and Plumbing and Gasfitting.

Name Department Area of Expertise
Roger Birchmore Construction Management Construction
John Blakeley Civil Engineering Civil Engineering
John Boon Construction Management Construction Management
Quantity Surveying
Daniel Fuemana Building Technology Furniture
Cabinetmaking
Carpentry
Joseph Hede Building Technology Carpentry Training and Apprenticeship
Dr Linda Kestle Construction Management Construction
Construction Management
Neil Laing Construction Management Construction
Architectural Technology
Property Development
Quantity Surveying
Associate Prof Jonathan Leaver Civil Engineering Civil Engineering
Ken Levinsohn Electrotechnology Electrical Engineering
Electronics Engineering
David Nummy Administration TBE Building and Construction Training and Education
David Phillips Civil Engineering Civil Engineering
Surveying
Laurie Richardson Building Technology Trade and Related Industries Training and Education
Rob Shaw Transport Technology Boatbuilding
Marine Technology